Чачански глас, 12. јун 2009. год.

Академија за пословну економију прима прве студенте

БЕНЕФИЦИЈЕ ЗА БУДУЋЕ СТУДЕНТЕ

Сваком студенту ће на другој години о трошку факултета бити реrистровано предузеће, како би праксу стицао у сопственој фирми, најавио је Душан Петровић, оснивач и власник Академије за пословну економију.

Петровић подсећа да је Академија за пословну економију дозволу за рад добила почетком марта и да ће на њој моћи да се школује 600 студената - 540 на основним академским и 60 на дипломским (мастер) студијама. Према квотама које је одредило Министарство просвете, у прву годину студија моћи ће да се упише 180 свршених средњошколаца - по 90 на студијске програме "финансије и банкарство" и "пословање малих и средњих предузећа".

На конференцији за новинаре, оснивач Академије је највећу пажњу поклонио бенефицијама које је нова високошколска установа предвидела за будуће полазнике. Тако ће, обећао је Петровић, сваком студенту друге године о трошку Академије бити регистровано предузеће. Они ће тиме добити могућност да током студирања праксу, која студентима у нашој земљи недостаје, стичу у сопственим фирмама. Држава издваја доста средстава за развој малих и средњих предузећа, а у истом правцу усмерене су и разне донације. Студенти ће, уз помоћ професора - ментора који ће сваког семестра прегледати пословање и давати смернице, развијати сопствене фирме и када заврше студије неће морати да посао траже преко службе за запошљавање, већ ће имати уходане послове нагласио је Петровић и навео податке да се у Европи око 90 одсто прихода остварује у малим и средњим предузећима и да на 1.000 становника "долази" око 40 таквих фирми.

Академија за пословну економију омогућиће бесплатно школовање једном студенту са посебним потребама, младићу или девојци из ромске породице, као и средњошколцу који се истакао у хуманитарним активностима.

Годишња школарина на Академији износи 1000 еура, у динарској противвредности, а студент уплату може да изврши у више рата.

Е.В.

1949873